torek, 16. december 2014

Decembrsko ustvarjanje

Kot se za veseli december spodobi, sva tudi letos okrasila božično drevesce, le da je to zahtevalo malo več iznajdljivosti, saj novoletna jelka ni bila na VIP listi potnikov relacije Vrhovlje-Umeå. Če kdo še potrebuje idejo za decembrsko dekoracijo, prilagam navodila v sliki in besedi.

Brez skrbi, z ogrevalnim sistemom je vse vredu, temperature pa se tudi še niso spustile več kot nekaj stopinj pod ničlo. Pripomočki so namenjeni izključno sledečemu protokolu. Takole gre: potrebuješ prijateljico za dobro idejo, meter, rezalno desko, žago in nekaj suhih vej...
...pa pridnega škrata za tehnične detajle, nato sledi zabaven del.
Polizdelek je pripravljen. Sedaj zbereš še malo potrpežljivosti, vrvico in seveda lučke.
Vesele praznike! :)
V primeru dodatnih vprašanj ali pripomb lahko oddate komentar ali pa se v času božično-novoletnih praznikov dogovorite za posvet na vam najbližji lokaciji, v Ljubljani ali Vrhovljah. ;)

petek, 12. december 2014

Umeå

Kje sva?
Za vse, ki še niste "pogooglali":
Tukaj. Beri kot "ümeo".

Mesto leži ob Botnijskem zalivu, na severnem delu Švedske. Od Štokholma je oddaljeno 600 km, do arktičnega kroga pa je vseeno še nekaj poti, in sicer 400 km. O lokaciji in značilnostih kraja pove nekaj že sam grb kraja in znak Univerze v Umeu.



Umeå ima 118.000 prebivalcev, vsako leto pa se priseli povprečno 800 ljudi. Večina se (nas) priseli zaradi dela ali študija na univerzi, kar je verjetno razlog, da je povprečna starost prebivalcev 38 let. Od leta 1965, ko se je ustanovila Univerza v Umeu, se je število prebivalcev podvojilo. Danes sta v mestu dve univerzi in osem visokih šol, ki so znane predvsem po populacijskih študijah, medicinski biokemiji, gozdarstvu, biotehnologiji rastlin in oblikovanju. Po velikosti se Umeå z 32.400 študenti uvršča na peto mesto švedskih univerzitetnih mest.

Umeå je lokalno znana kot mesto brez. Doživelo je nekaj požarov (leta 1714, 1720, 1888), zadnji je uničil skoraj celo mesto. Pri obnovi mesta so zasnovali široke ulice in ob njih zasadili breze (3000 brez v centru mesta), ki bi v primeru požara preprečile njegovo širjenje med hišami, kot se je to zgodilo leta 1888.

"Brezored" v stanovanjskem predelu mesta
Glede na okolje ni presenetljivo, da je les pogost gradbeni material, pa naj bodo to bloki, hiše, ute, okoljski otoki ali ptičje hišice. Skoraj vse enote so obdane z lesom najrazličnejših barv, vendar je najbolj značilna in še vedno široko zastopana barva falu rdeča, ki izvira iz bakrovega rudnika v švedskem mestu Falun. Poleg tega, da je bila rdeča barva poceni, je bila zaželjena zaradi dobre imitacije zidu iz opek.

Poleg klasične rdeče barve so najpogostejše rumene, bele ali zelene fasade.
Pešcona v središču mesta
Glavni trg
Les v sodobni arhitekturi. Umeå Arts Campus združuje Fakulteto za arhitekturo, Institut za dizajn, Akademijo umetnosti in muzej.
Povpraševanje po stanovanjih je zaradi priseljevanja zelo veliko, čakalne vrste za najem stanovanj pa dolge nekaj let.
Park ob reki Ume
Rečno pristanišče

nedelja, 30. november 2014

Returbutiken ali kako opremiti stanovanje


Pred kakšnim tednom sva se odpravila po zadnjih nakupih opreme za stanovanje. To je bilo sicer opremljeno, a je za tisto pravo bilo potrebno še nekaj malenkosti. Zadnja stvar, ki sva jo potrebovala, je bila nočna omarica. Vem kaj razmišljaš. Ne, Ikee ni v bližini. Imajo pa zato Švedi še cenejšo alternativo: trgovine z rabljenimi blagom. Te so občinske, v lasti Rdečega križa ali privatne, v vsaki od njih pa se lahko oblečeš ali obuješ, opremiš stanovanje, kupiš knjigo, glasbo ali sliko, športno opremo, kolo, igrače, vijake (ja, tudi ti so rabljeni), nakit... Če bi za to vedela prej, bi bila vsebina avta na poti sem verjetno drugačna. Nočne omarice kljub veliki izbiri drugih stvari nisva našla, namesto nje pa sva iz trgovine za dobrih 50 € odpeljala kavč. Švedi so sicer malo zmajevali z glavo, ko sva ga z gurtnami privezovala na streho audija - nismo jim razlagali, da se je tam tudi že kaj precej večjega peljalo.. Tudi sicer se po teh trgovinah najde marsikaj zanimivega, tako da hitro mine urica v brskanju naokrog.

Nakup za 18 €
Hm, tole mi je pa nekam znano...
Povsem enakega imam doma (G)!
Gorazdov favorit v trgovini
Katjin favorit v dnevni sobi

ponedeljek, 10. november 2014

Ali je mrzlo?

Ma zaenkrat niti ne. Eno jutro smo sicer imeli že -10°C, bilo je tudi par cm snega, ampak ga je kmalu pobralo. Običajno je nekaj stopinj nad ničlo, trenutno recimo 7. Precej je oblačnosti, nekaj dežja, bilo je pa tudi po par dni sonca skupaj. Bolj kot ne jesensko vreme.

 Vsakodnevna pot v službo mimo študentskih domov v zaledenelem stanju

Lokalci se očitno z vremenom obremenjujejo še manj kot mi – ne glede na vreme in podlago (dež, sneg, led) se vozijo s kolesom, dežnikov ne uporabljajo (kapuca in gremo!), občasno pa še vidiš koga tudi v kratkih hlačah. Vetroven, oblačen dan s par stopinjami nad ničlo je poleg tega kot naročen za piknik na obali. Po pričevanjih je enako dober tudi sončen dan s 5 ali več stopinjami pod ničlo in snegom. Najbolj vseeno glede vremena pa je verjetno malčkom iz vrtca pod oknom, ki se ne glede na vreme veselo preganjajo po dvorišču in valjajo po peskovniku. Če pri tem potrebuješ čelado, ker je poledenelo, pa tudi prav.

Čmok, čmok, čmok!

  Piknik na obali

Množica koles pred eno izmed univerzitetnih stavb


Postanek v boksih - kompresor ob kolesarski stezi

Dan se naredi nekaj pred osmo zjutraj, temniti pa se začne okrog tretje ure, tako da se že malo pozna naša lokacija. Zaenkrat se to ne zdi nič posebnega, v naslednjem mesecu in pol pa se bo dan skrajšal še za kakšni 2 uri. Pomanjkanje dnevne svetlobe Švedi rešujejo na različne načine. V pisarne nameščajo luči s spektrom svetlobe, ki je bolj podoben dnevni svetlobi, z okenskih polic iz stanovanj na ulico svetijo majhne svetilke, na balkonih pa tu in tam verige lučk že čakajo decembrske praznike.

ponedeljek, 3. november 2014

Nastanitev

Minilo je skoraj 14 dni, odkar sva prispela na Švedsko. V tem času je stanovanje dobilo uporabno formo (beri: razpakirala sva vse škatle in vrečke, postavila stvari na svoja mesta in dokupila manjkajoče stvari) in je pripravljeno na vsakodnevne izzive. Delovni plani so se izoblikovali, medtem ko se vtisi prvih delovnih dni še zbirajo. Uredila sva prvo rundo papirologije, sedaj pa nestrpno čakava, da nama dodelijo vsemogočno švedsko osebno številko, saj skoraj nič ni mogoče brez nje - od naročnine za internet (hvala prijazni sosedi za wifi, ker sicer ne bi pisala te objave), odprtja bančnega računa, obiska zdravnika, do registracije avtomobila. Življenje tu zaenkrat poteka brez večjih posebnosti, pa vendar z manjšimi razlikami (običajno zanimivimi, včasih pa tudi dragimi), ki nama popestrijo dneve.

Prvi dan sta naju tako v stanovanju pričakala prazna posteljna okvirja, zato sva se odpravila v Jysk (poleg tega se pa tukaj najdejo tudi Lidl, Intersport in Bauhaus, ki v prvih dneh življenja v tuji državi poskrbijo za malo domačnosti - živela globalizacija!). Načrt je bil jasen: prideva v trgovino, kupiva jogi, greva domov. No, na Švedskem je to malo drugače: jogi ni eden, ampak so trije. Spodnji, srednji in zgornji. Spodnji je združen z okvirjem, na njem leži srednji oz. "glavni" jogi debeline ~15 cm, na vrhu pa dodaten 5-10 cm debel jogi iz spominske pene. Slednjih je v trgovini daleč največ, kar nekaj je tudi kompletov vsega skupaj, posameznih "glavnih" jogijev pa je le za vzorec.
Najin načrt, da kupiva le srednji, če se da malo trši jogi, zato pri Švedih ni sprožil ravno navdušenega odziva ("A ni potem vseeno, če spiš na tleh?"). Za trenutek sva celo razmišljala o nakupu celotnega kompleta, vendar nama s tem povezana logistika ni ravno dišala. Kljub neodobravanju prodajalcev sva domov odnesla le en jogi - zaenkrat nama ni hudega.


 "Najino" blokovsko naselje.

ponedeljek, 27. oktober 2014

Välkommen till Umeå!

Po dobrih dveh dneh in prevoženih 2500 km sva prispela na cilj, v mesto Umeå. Pot je hitro minila, še vreme nama je bilo naklonjeno in ni oteževalo vožnje. Očitno se z leti človek navadi sedeti pri miru - še pred par leti sva komaj preživela pot v Dolomite, ki so oddaljeni borih 5 ur... Skozi jesensko obarvano Avstrijo in polja vetrnic sva prispela na sever Nemčije, kjer sva se vkrcala na trajekt, ki naju je po 6 urah nočne vožnje pripeljal v švedski Trelleborg. Švedska pokrajina naju je pustila v pričakovanju spremembe vseh 1300 km, tako da sva bila ob koncu poti vesela že vsake manjše spremembe nadmorske višine in česarkoli, kar ni bilo podobno gozdu. Nasploh se človek hitro privadi novemu okolju - danes sva se navduševala nad 10-imi stopinjami, kot da se še pred tednom nisva kopala in sončila na 25-ih.

 Na poti skozi Avstrijo (da bo vsaj kakšna slika z lepo pokrajino v objavi)
Polja in polja vetrnic v Nemčiji
Lederhose :)


Trajekt iz Rostock-a v Trelleborg - na njem pa večinoma tovornjaki, nekaj polno zasedenih bolgarskih in romunskih kombijev in par turistov

Že kar malo avstralske razdalje do naslednjega razcepa

Kako veš, da si na Švedskem? Gozd, gozd in nacionalne barve na cestnih oznakah.

To je to. 1300 km. Zenkrat brez losov.

Prispela na cilj

Ko avto in strešni kovček združita moči


sobota, 25. oktober 2014

"Javita se kaj!"


S tem stavkom sva se ob zadnjem srečanju pred odhodom največkrat razšla z družinskimi člani in prijatelji. Že ob pošiljanju sporočil, da sva srečno prispela, pa sva ugotovila, da bo to še kar izdatna naloga in pomislila, da bi bilo veliko lažje, če bi vas lahko vse o novicah obveščala na enem mestu. Tako je nastal ta blog.

Katja in Gorazd